FANDOM


Stub
League stub
This article about UEFA Europa League 2009-10 is a stub, an article too short to provide more than rudimentary information about a subject. You can help The Football Database Wiki by expanding it.
2009-10 UEFA Europa League
UEFA Europa League Logo.png
Tournament details
Dates2 July 2009 - 12 May 2010
Teams48+8 (competition proper)
159 (qualifying)
Tournament statistics
Matches played200
Goals scored538 (2.69 per match)
Top scorer(s)Claudio Pizarro (9)
Óscar Cardozo (9)
2008-09 (UEFA Cup)
2010-11

The 2009-10 UEFA Europa League is the first season of the UEFA Europa League, the competition previously known as UEFA Cup, which had been in existence for 38 years.

The final will be played at the HSH Nordbank Arena, home ground of Hamburger SV, in Hamburg, Germany.

Shakhtar Donetsk were the defending champions, but were eliminated by Fulham in the Round of 32.

Association team allocation

A total of 192 teams from 53 UEFA associations are expected to participate in the 2009-10 UEFA Europa League. Countries are allocated places according to the 2008 UEFA league coefficient. The UEFA ranking determines the number of teams competing in the season after the next, not in the first season after the publication of the ranking. Thus, the allocation in 2009-10 is determined by the 2008 ranking, not 2009.

The previous season's winners, Shakhtar Donetsk, would have been guaranteed a place in the group stage even if they did not obtain a qualifying place through their domestic league. However, as Shakhtar qualified for the UEFA Champions League, the original allocation places were altered to compensate for the vacant title holder spot in the group stage. As this was the first edition of the Europa League, it was initially unknown whether UEFA would simply disregard the vacant title holder spot and rearrange entries so that one more team would qualify from the play-off round, or replace the title holders' group stage place with that of the top-ranked association's cup winner and move teams from lower rounds appropriately, as the regulations are unclear on this matter. The former set-up was confirmed by UEFA's official list of participants, published on 16 June 2009. As a result, the domestic cup winners of associations 16 and 17 (Switzerland and Bulgaria) were promoted from the third qualifying round to the play-off round, the domestic cup winners of associations 28 and 29 (Cyprus and Slovenia) were promoted from the second qualifying round to the third qualifying round, and the domestic cup winners of associations 52 and 53 (Andorra and San Marino) and the domestic league runners-up of associations 35 and 36 (Republic of Ireland and Macedonia) were promoted from the first qualifying round to the second qualifying round.

Below is the qualification scheme for the 2009-10 UEFA Europa League (not counting teams relegated from the Champions League):

  • Associations 1-6 each enter three teams
  • Associations 7-9 each enter four teams
  • Associations 10-51 each enter three teams (except Liechtenstein)
  • Associations 52-53 plus Liechtenstein each enter one team
  • The top three associations of the 2008-09 UEFA Fair Play ranking (Norway, Denmark, Scotland) each gain an additional berth

Distribution

First qualifying round (46 teams)
  • 14 domestic league runners-up from associations 37-51 (except Liechtenstein)
  • 29 domestic league third-placed teams from associations 22-51 (except Liechtenstein)
  • 3 teams which qualified via Fair Play rankings
Second qualifying round (80 teams)
  • 23 winners from the first qualifying round
  • 24 domestic cup winners from associations 30-53
  • 18 domestic league runners-up from associations 19-36
  • 6 domestic league third-placed teams from associations 16-21
  • 6 domestic league fourth-placed teams from associations 10-15
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 7-9
Third qualifying round (70 teams)
  • 40 winners from the second qualifying round
  • 12 domestic cup winners from associations 18-29
  • 3 domestic league runners-up from associations 16-18
  • 6 domestic league third-placed teams from associations 10-15
  • 3 domestic league fourth-placed teams from associations 7-9
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 4-6 (League Cup winners for France)
  • 3 domestic league sixth-placed teams from associations 1-3 (League Cup winners for England)
Play-off round (76 teams)
  • 35 winners from the third qualifying round
  • 17 domestic cup winners from associations 1-17
  • 3 domestic league third-placed teams from associations 7-9
  • 3 domestic league fourth-placed teams from associations 4-6
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 1-3
  • 15 losers from the UEFA Champions League 2009-10 third qualifying round
Group stage (48 teams)
Knockout phase (32 teams)
  • 12 group winners from the group stage
  • 12 group runners-up from the group stage
  • 8 third-placed teams from the UEFA Champions League 2009-10 group stage

Redistribution rules

A Europa League place is vacated when a team qualify for both the Champions League and the Europa League, or qualify for the Europa League by more than one method. When a place is vacated, it is redistributed within the national association by the following rules:

  • When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association) also qualify for the Champions League, their Europa League place is vacated, and the remaining Europa League qualifiers are moved up one place, with the final place (with the earliest entrance) taken by the domestic cup runners-up, provided they do not already qualify for the Champions League or the Europa League. Otherwise, this place is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the Europa League yet.
  • When the domestic cup winners also qualify for the Europa League through league position, their place through the league position is vacated, and the Europa League qualifiers which finish lower in the league are moved up one place, with the final place taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the Europa League yet.
  • A place vacated by the League Cup winners is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the Europa League yet.
  • A Fair Play place is taken by the highest-ranked team in the domestic Fair Play table which do not qualify for the Champions League or Europa League yet.
  • If the Europa League title holders also qualify for the Champions League or the Europa League through domestic performance, their vacated place in the Europa League is not taken by any team.

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • CW: Cup winners
  • CR: Cup runners-up
  • LC: League Cup winners
  • Nth: League position
  • P-Nth: End-of-season play-off position
  • FP: Fair play
  • UCL: Relegated from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • PO: Losers from the play-off round
    • Q3: Losers from the third qualifying round
Round of 32
Flag of Italy Juventus (UCL GS) Germany Wolfsburg (UCL GS) Flag of France Marseille (UCL GS) Flag of Spain Atlético Madrid (UCL GS)
England Liverpool (UCL GS) Flag of Russia Good One Rubin Kazan (UCL GS) Romania Unirea Urziceni (UCL GS) Belgium Standard Liege (UCL GS)
Group stage
Romania Timişoara (UCL PO) Flag of Portugal Sporting CP (UCL PO) Scotland Celtic (UCL PO) Belgium Anderlecht (UCL PO)
Flag of Greece.svg Panathinaikos (UCL PO) Flag of Bulgaria Levski Sofia (UCL PO) Flag of Denmark Copenhagen (UCL PO) Flag of Austria Red Bull Salzburg (UCL PO)
Latvia Ventspils (UCL PO) Flag of Moldova Sheriff Tiraspol (UCL PO)
Play-off round
England Everton (5th) Flag of Russia Good One Zenit St. Petersburg (5th) Belgium Racing Genk (CW) Flag of Slovenia Maribor (UCL Q3)
England Aston Villa (6th) Romania CFR Cluj (CW) Flag of Greece.svg AEK Athens (P-2nd) Belarus Flag BATE (UCL Q3)
Flag of Spain Villarreal (5th) Romania Dinamo Bucureşti (3rd) Flag of Czech Teplice (CW) Estonia Levadia (UCL Q3)
Flag of Spain Valencia (6th) Flag of Portugal Benfica (3rd) Switzerland Sion (CW) Flag of Azerbaijan Baku (UCL Q3)
Flag of Italy Lazio (CW) Flag of Portugal Nacional (4th) Flag of Bulgaria Litex Lovech (CW) Flag of Kazakhstan Aktobe (UCL Q3)
Flag of Italy Genoa (5th) Netherlands Heerenveen (CW) Flag of Czech Slavia Prague (UCL Q3) Flag of Russia Good One Dynamo Moscow (UCL Q3)
Flag of France Guingamp (CW) Netherlands Ajax (3rd) Flag of Norway Stabæk (UCL Q3) Netherlands Twente (UCL Q3)
Flag of France Toulouse (4th) Scotland Heart of Midlothian (3rd) Flag of Serbia Partizan (UCL Q3) Flag of Turkey Sivasspor (UCL Q3)
Germany Werder Bremen (CW) Flag of Turkey Trabzonspor (3rd) Slovakia Slovan Bratislava (UCL Q3) Flag of Ukraine Shakhtar DonetskTH (UCL Q3)
Germany Hertha BSC (4th) Flag of Ukraine Vorskla Poltava (CW) Croatia Dinamo Zagreb (UCL Q3) Flag of Czech Sparta Prague (UCL Q3)
Flag of Russia Good One Amkar Perm (4th)
Third qualifying round
England Fulham (7th) Netherlands PSV Eindhoven (4th) Flag of Bulgaria CSKA Sofia (2nd) Flag of Sweden Good one IFK Göteborg (CW)
Flag of Spain Athletic Bilbao (CR) Scotland Aberdeen (4th) Flag of Norway Vålerenga (CW) Slovakia Košice (CW)
Flag of Italy Roma (6th) Flag of Turkey Fenerbahçe (4th) Flag of Norway Fredrikstad (2nd) Flag of Poland Lech Poznań (CW)
Flag of France Lille (5th) Flag of Ukraine Metalist Kharkiv (3rd) Flag of Denmark Odense (2nd) Flag of Hungary Budapest Honvéd (CW)
Germany Hamburg (5th) Belgium Club Brugge (3rd) Flag of Austria Austria Wien (CW) Croatia Hajduk Split (2nd)
Flag of Russia Good One Krylia Sovetov (6th) Flag of Greece.svg PAOK (P-3rd) Flag of Serbia Vojvodina (2nd) Flag of Cyprus APOP (CW)
Romania Vaslui (5th) Flag of Czech Slovan Liberec (3rd) Flag of Israel Hapoel Tel Aviv (2nd)1 Flag of Slovenia Interblock Ljubljana (CW)
Flag of Portugal Braga (5th) Switzerland Young Boys (2nd)
Second qualifying round
Romania Steaua Bucureşti (6th) Flag of Austria Sturm Graz (4th) Latvia Skonto (3rd)2 Belarus Flag Naftan Novopolotsk (CW)
Flag of Portugal Paços de Ferreira (CR) Flag of Serbia Red Star Belgrade (3rd) Flag of Bosnia and Herzegovina Slavija (CW) Estonia Flora (CW)
Netherlands NAC Breda (P-1st) Flag of Serbia Sevojno (CR) Flag of Bosnia and Herzegovina Sarajevo (4th)3 Flag of Azerbaijan Karabakh (CW)
Scotland Falkirk (CR) Flag of Israel Maccabi Netanya (4th)1 Flag of Lithuania Sūduva (CW) Flag of Albania Flamurtari Vlorë (CW)
Flag of Turkey Galatasaray (5th) Flag of Sweden Good one Elfsborg (2nd) Flag of Lithuania Kaunas (2nd) Flag of Armenia Gandzasar (3rd)4
Flag of Ukraine Metalurh Donetsk (4th) Slovakia Žilina (2nd) Flag of Moldova Iskra-Stal (2nd) Flag of Kazakhstan Tobol (2nd)
Belgium AA Gent (4th) Flag of Poland Legia Warsaw (2nd) Flag of Moldova Dacia Chişinău (3rd) Flag of Northern Ireland Crusaders (CW)
Flag of Greece.svg Larissa (P-4th) Flag of Hungary Újpest (2nd) Flag of Republic Ireland St. Patrick's Athletic (2nd) Flag of Wales Bangor City (CW)
Flag of Czech Sigma Olomouc (4th) Croatia Rijeka (3rd) Flag of Republic Ireland Derry City (3rd) Faroe Islands HB (2nd)
Switzerland Basel (3rd) Flag of Cyprus Omonia (2nd) Flag of Macedonia Rabotnički (CW) Luxembourg Differdange (2nd)
Flag of Bulgaria Cherno More (3rd) Flag of Slovenia Gorica (2nd) Flag of Macedonia Milano (2nd) Malta Sliema Wanderers (CW)
Flag of Norway Tromsø (3rd) Flag of Finland HJK Helsinki (CW) Flag of Iceland KR (CW) Flag of Montenegro Petrovac (CW)
Flag of Denmark Brøndby (3rd) Flag of Finland Honka (2nd) Flag of Georgia FC Dinamo Tbilisi (CW) Flag of Andorra Santa Coloma (CW)
Flag of Denmark AaB (CR) Latvia Liepājas Metalurgs (2nd) Liechtenstein Vaduz (CW) San Marino Juvenes/Dogana (CW)
Flag of Austria Rapid Wien (2nd)
First qualifying round
Flag of Israel Bnei Yehuda (5th)1 Flag of Moldova Zimbru Chişinău (4th) Flag of Azerbaijan Simurq Zaqatala (3rd) Faroe Islands B36 (3rd)
Flag of Sweden Good one Helsingborg (4th) Flag of Republic Ireland Sligo Rovers (4th) Flag of Albania Vllaznia (2nd) Faroe Islands NSÍ Runavík (4th)
Slovakia Spartak Trnava (3rd) Flag of Macedonia Renova (3rd) Flag of Albania Dinamo Tirana (3rd) Luxembourg Grevenmacher (3rd)
Flag of Poland Polonia Warsaw (4th) Flag of Iceland Keflavík (2nd) Flag of Armenia MIKA (4th)4 Luxembourg Käerjéng (CR)
Flag of Hungary Haladás (3rd) Flag of Iceland Fram (3rd) Flag of Armenia Banants (CR) Malta Birkirkara (2nd)
Croatia Slaven Belupo (4th) Flag of Georgia Olimpi Rustavi (3rd) Flag of Kazakhstan Irtysh (3rd) Malta Valletta (3rd)
Flag of Cyprus Anorthosis (3rd) Flag of Georgia Zestaponi (4th) Flag of Kazakhstan Okzhetpes (9th)5 Flag of Montenegro Budućnost (2nd)
Flag of Slovenia Rudar Velenje (3rd) Belarus Flag Dinamo Minsk (2nd) Flag of Northern Ireland Linfield (2nd) Flag of Montenegro Sutjeska Nikšić (3rd)
Flag of Finland Lahti (3rd) Belarus Flag MTZ-RIPO (3rd) Flag of Northern Ireland Lisburn Distillery (4th) Flag of Norway Rosenborg (FP)
Latvia Dinaburg (4th)2 Estonia Narva Trans (3rd) Flag of Wales Llanelli (2nd) Flag of Denmark Randers (FP)
Flag of Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg (6th)3 Estonia Nõmme Kalju (4th) Flag of Wales The New Saints (3rd) Scotland Motherwell (FP)
Flag of Lithuania Vėtra (3rd) Flag of Azerbaijan Inter Baku (2nd)
Notes

Round and draw dates

All draws held at UEFA headquarters in Nyon, Switzerland unless stated otherwise.

Phase Round Draw date First leg Second leg
Qualifying First qualifying round 22 June 2009 2 July 2009 9 July 2009
Second qualifying round 16 July 2009 23 July 2009
Third qualifying round 17 July 2009 30 July 2009 6 August 2009
Play-off Play-off round 7 August 2009 20 August 2009 27 August 2009
Group stage Matchday 1 28 August 2009
(Monaco)
17 September 2009
Matchday 2 1 October 2009
Matchday 3 22 October 2009
Matchday 4 5 November 2009
Matchday 5 2–3 December 2009
Matchday 6 16–17 December 2009
Knockout phase Round of 32 18 December 2009 18 February 2010 25 February 2010
Round of 16 11 March 2010 18 March 2010
Quarter-finals 19 March 2010 1 April 2010 8 April 2010
Semi-finals 22 April 2010 29 April 2010
Final 12 May 2010 at HSH Nordbank Arena, Hamburg

Qualifying phase

Main article: 2009-10 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round

In the qualifying phase and the play-off round, teams play against each other over two legs on a home-and-away basis.

The draw for the first and second qualifying rounds, conducted by UEFA President Michel Platini and UEFA General Secretary David Taylor, was held on 22 June 2009, and the draw for the third qualifying round, conducted by UEFA Competitions Director Giorgio Marchetti and Head of Club Competitions Michael Heselschwerdt, was held on 17 July 2009. For the draws, clubs were separated into seeded and unseeded teams based on their club coefficient. Because the draws for the second and third qualifying rounds took place before the previous round was completed, the teams were seeded assuming the seeded side in the previous round would be victorious.

First qualifying round

The first legs were played on 2 July, and the second legs were played on 9 July 2009.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Sutjeska Nikšić Flag of Montenegro 2–36 Belarus Flag MTZ-RIPO 1–1 1–2 (aet)
Lahti Flag of Finland 4–3 Flag of Albania Dinamo Tirana 4–1 0–2
Grevenmacher Luxembourg 0–66 Flag of Lithuania Vėtra 0–3 0–3
NSÍ Runavík Faroe Islands 1–66 Flag of Norway Rosenborg 0–3 1–3
Haladás Flag of Hungary 2–2 (a) Flag of Kazakhstan Irtysh 1–0 1–2
Sligo Rovers Flag of Republic Ireland 2–3 Flag of Albania Vllaznia 1–2 1–1
Olimpi Rustavi Flag of Georgia 4–0 Faroe Islands B36 Tórshavn 2–0 2–0
Anorthosis Flag of Cyprus 7–1 Luxembourg Käerjéng 5–0 2–1
Slaven Belupo Croatia 1–0 Malta Birkirkara 1–0 0–0
Zimbru Chişinău Flag of Moldova 3–2 Flag of Kazakhstan Okzhetpes 1–2 2–0
Lisburn Distillery Flag of Northern Ireland 1–11 Flag of Georgia Zestaponi 1–5 0–6
Helsingborg Flag of Sweden Good one 4–2 Flag of Armenia MIKA 3–1 1–1
Valletta Malta 5–2 Flag of Iceland Keflavík 3–0 2–2
Dinaburg Latvia 2–1 Estonia Nõmme Kalju 2–1 0–0
Budućnost Flag of Montenegro 1–2 Flag of Poland Polonia Warsaw 0–2 1–0
Narva Trans Estonia 1–66 Flag of Slovenia Rudar Velenje 0–3 1–3
Motherwell Scotland 3–1 Flag of Wales Llanelli 0–1 3–0
Banants Flag of Armenia 1–26 Flag of Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg 0–2 1–0
Spartak Trnava Slovakia 5–2 Flag of Azerbaijan Inter Baku 2–1 3–1
Dinamo Minsk Belarus Flag 3–2 Flag of Macedonia Renova 2–1 1–1
Randers Flag of Denmark 7–0 Flag of Northern Ireland Linfield 4–0 3–0
Simurq Zaqatala Flag of Azerbaijan 0–4 Flag of Israel Bnei Yehuda 0–1 0–3
Fram Flag of Iceland 4–26 Flag of Wales The New Saints 2–1 2–1
Notes

Second qualifying round

The first legs were played on 16 July (two matches played on 14 July), and the second legs were played on 23 July 2009.

Both the first and second legs between Bnei Yehuda and Dinaburg and between Rapid Wien and Vllaznia are currently under investigation by UEFA and German authorities for possible match-fixing.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Rosenborg Flag of Norway 0–1 Flag of Azerbaijan Karabakh 0–0 0–1
Zimbru Chişinău Flag of Moldova 0–17 Flag of Portugal Paços de Ferreira 0–0 0–1
Juvenes/Dogana San Marino 0–57 Flag of Poland Polonia Warsaw 0–1 0–4
Sturm Graz Flag of Austria 3–2 Flag of Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg 2–1 1–1
Basel Switzerland 7–1 Flag of Andorra Santa Coloma 3–0 4–1
Honka Flag of Finland 3–0 Flag of Wales Bangor City 2–0 1–0
MŠK Žilina Slovakia 3–0 Flag of Moldova Dacia Chişinău 2–0 1–0
Anorthosis Flag of Cyprus 3–4 Flag of Montenegro Petrovac 2–1 1–3 (aet)
St Patrick's Athletic Flag of Republic Ireland 2–1 Malta Valletta 1–1 1–0
Omonia Flag of Cyprus 8–1 Faroe Islands HB 4–0 4–1
Gorica Flag of Slovenia 1–2 Flag of Finland Lahti 1–0 0–2
Sigma Olomouc Flag of Czech 3–1 Flag of Iceland Fram 1–1 2–0
Legia Warsaw Flag of Poland 4–0 Flag of Georgia Olimpi Rustavi 3–0 1–0
Falkirk Scotland 1–2 Liechtenstein Vaduz 1–0 0–2 (aet)
Elfsborg Flag of Sweden Good one 3–0 Flag of Hungary Haladás 3–0 0–0
Rapid Wien Flag of Austria 8–0 Flag of Albania Vllaznia 5–0 3–0
Naftan Belarus Flag 2–2 (a) Belgium Gent 2–1 0–1
Liepājas Metalurgs Latvia 3–4 Flag of Georgia Dinamo Tbilisi 2–1 1–3
Differdange Luxembourg 1–3 Croatia Rijeka 1–0 0–3
Sūduva Flag of Lithuania 1–2 Flag of Denmark Randers 0–1 1–1
Vėtra Flag of Lithuania 3–2 Flag of Finland HJK Helsinki 0–1 3–1
Milano Flag of Macedonia 2–12 Croatia Slaven Belupo 0–4 2–8
Dinamo Minsk Belarus Flag 1–4 Flag of Norway Tromsø 0–0 1–4
KR Flag of Iceland 3–1 Flag of Greece.svg Larissa 2–0 1–1
Brøndby Flag of Denmark 4–2 Estonia Flora 0–1 4–1
Aalborg BK Flag of Denmark 1–3 Flag of Bosnia and Herzegovina Slavija 0–0 1–3
Steaua Bucureşti Romania 4–1 Flag of Hungary Újpest 2–0 2–1
Metalurh Donetsk Flag of Ukraine 5–1 Belarus Flag MTZ-RIPO 3–0 2–1
Crusaders Flag of Northern Ireland 3–57 Flag of Macedonia Rabotnički 1–1 2–4
Bnei Yehuda Flag of Israel 5–0 Latvia Dinaburg 4–0 1–0
NAC Breda Netherlands 8–0 Flag of Armenia Gandzasar 6–0 2–0
Cherno More Flag of Bulgaria 4–0 Flag of Moldova Iskra-Stal 1–0 3–0
Sevojno Flag of Serbia 1–1 (a) Flag of Lithuania Kaunas 0–0 1–1
Flamurtari Vlorë Flag of Albania 2–8 Scotland Motherwell 1–0 1–8
Zestaponi Flag of Georgia 3–4 Flag of Sweden Good one Helsingborg 1–2 2–2 (aet)
Skonto Latvia 1–2 Flag of Republic Ireland Derry City 1–1 0–1
Sliema Wanderers Malta 0–3 Flag of Israel Maccabi Netanya 0–0 0–3
Tobol Flag of Kazakhstan 1–3 Flag of Turkey Galatasaray 1–1 0–2
Rudar Velenje Flag of Slovenia 0–5 Flag of Serbia Red Star Belgrade 0–1 0–4
Sarajevo Flag of Bosnia and Herzegovina 2–1 Slovakia Spartak Trnava 1–0 1–1
Notes
  • <div id="fn 7"/>Note 7: Paços de Ferreira, Polonia Warsaw and Rabotnički were originally drawn to play the first leg at home, but their ties were reversed and they hosted the second leg instead.

Third qualifying round

The first legs were played on 30 July (one match played on 28 July), and the second legs were played on 6 August 2009 (one match played on 4 August).

The first leg between Fenerbahçe and Budapest Honvéd and the second leg between Interblock Ljubljana and Metalurh Donetsk are currently under investigation by UEFA and German authorities for possible match-fixing.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Helsingborg Flag of Sweden Good one 3–3 (4–5p)8 Flag of Bosnia and Herzegovina Sarajevo 2–1 1–2 (aet)
Fredrikstad Flag of Norway 3–7 Flag of Poland Lech Poznań 1–6 2–1
Rijeka Croatia 1–4 Flag of Ukraine Metalist Kharkiv 1–2 0–2
Roma Flag of Italy 10–28 Belgium Gent 3–1 7–1
Vaslui Romania 3–1 Flag of Cyprus Omonia 2–0 1–1
Slavija Flag of Bosnia and Herzegovina 1–5 Slovakia Košice 0–2 1–3
IFK Göteborg Flag of Sweden Good one 2–4 Flag of Israel Hapoel Tel Aviv 1–3 1–1
PSV Eindhoven Netherlands 2–0 Flag of Bulgaria Cherno More 1–0 1–0
Metalurh Donetsk Flag of Ukraine 5–0 Flag of Slovenia Interblock Ljubljana 2–0 3–0
Vålerenga Flag of Norway 2–2 (a) Flag of Greece.svg PAOK 1–2 1–0
Rapid Wien Flag of Austria 4–38 Flag of Cyprus APOP 2–1 2–2 (aet)
Honka Flag of Finland 1–3 Flag of Azerbaijan Karabakh 0–1 1–2
Vaduz Liechtenstein 0–3 Flag of Czech Slovan Liberec 0–1 0–2
St Patrick's Athletic Flag of Republic Ireland 3–3 (a) Flag of Russia Good One Krylia Sovetov 1–0 2–3
Randers Flag of Denmark 1–4 Germany Hamburg 0–4 1–0
Tromsø Flag of Norway 4–1 Croatia Slaven Belupo 2–1 2–0
Brøndby Flag of Denmark 3–3 (a) Flag of Poland Legia Warsaw 1–1 2–2
Vojvodina Flag of Serbia 3–5 Flag of Austria Austria Wien 1–1 2–4
CSKA Sofia Flag of Bulgaria 2–1 Flag of Republic Ireland Derry City 1–0 1–1
Steaua Bucureşti Romania 6–1 Scotland Motherwell 3–0 3–1
MŠK Žilina Slovakia 2–1 Croatia Hajduk Split 1–1 1–0
Braga Flag of Portugal 1–4 Flag of Sweden Good one Elfsborg 1–2 0–2
Aberdeen Scotland 1–8 Flag of Czech Sigma Olomouc 1–5 0–3
Rabotnički Flag of Macedonia 3–7 Flag of Denmark Odense 3–4 0–3
Sevojno Flag of Serbia 0–4 Flag of France Lille 0–2 0–2
Petrovac Flag of Montenegro 1–7 Flag of Austria Sturm Graz 1–2 0–5
Fenerbahçe Flag of Turkey 6–2 Flag of Hungary Budapest Honvéd 5–1 1–1
Bnei Yehuda Flag of Israel 2–0 Flag of Portugal Paços de Ferreira 1–0 1–0
Club Brugge Belgium 4–3 Flag of Finland Lahti 3–2 1–1
Athletic Bilbao Flag of Spain 2–2 (a) Switzerland Young Boys 0–1 2–1
KR Flag of Iceland 3–5 Switzerland Basel 2–2 1–3
Maccabi Netanya Flag of Israel 1–108 Flag of Turkey Galatasaray 1–4 0–6
Dinamo Tbilisi Flag of Georgia 4–5 Flag of Serbia Red Star Belgrade 2–0 2–5
Polonia Warsaw Flag of Poland 1–4 Netherlands NAC Breda 0–1 1–3
Vėtra Flag of Lithuania 0–6 England Fulham 0–3 0–3
Notes
  • <div id="fn 8"/>Note 8: Sarajevo, Gent, Galatasaray and APOP were originally drawn to play the first leg at home, but their ties were reversed and they hosted the second leg instead.

Play-off round

Main article: 2009-10 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round#Play-off round

The draw for the play-off round, conducted by UEFA General Secretary David Taylor and UEFA Competitions Director Giorgio Marchetti, was held on 7 August 2009. For the draw, clubs were separated into seeded and unseeded teams based on their club coefficient. The first legs were played on 20 August, and the second legs were played on 27 August 2009, except the Shakhtar Donetsk v Sivasspor match, which was moved to 25 August due to Shakhtar's participation in the 2009 UEFA Super Cup.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
PAOK Flag of Greece.svg 1–1 (a) Netherlands Heerenveen 1–1 0–0
Dinamo Zagreb Croatia 4–2 Scotland Hearts 4–0 0–2
Werder Bremen Germany 8–3 Flag of Kazakhstan Aktobe 6–3 2–0
Everton England 5–1 Flag of Czech Sigma Olomouc 4–0 1–1
BATE Belarus Flag 4–1 Flag of Bulgaria Litex Lovech 0–1 4–0 (aet)
NAC Breda Netherlands 2–9 Flag of Spain Villarreal 1–3 1–6
Lech Poznań Flag of Poland 1–1 (3–4p) Belgium Club Brugge 1–0 0–1 (aet)
Fulham England 3–2 Flag of Russia Good One Amkar Perm 3–1 0–1
Galatasaray Flag of Turkey 6–1 Estonia Levadia 5–0 1–1
Teplice Flag of Czech 2–3 Flag of Israel Hapoel Tel Aviv 1–2 1–1
Metalurh Donetsk Flag of Ukraine 4–5 Flag of Austria Austria Wien 2–2 2–3 (aet)
Twente Netherlands 3–1 Flag of Azerbaijan Karabakh 3–1 0–0
Košice Slovakia 4–109 Flag of Italy Roma 3–3 1–7
CSKA Sofia Flag of Bulgaria 2–19 Flag of Russia Good One Dynamo Moscow 0–0 2–1
Racing Genk Belgium 3–6 Flag of France Lille 1–2 2–4
Bnei Yehuda Flag of Israel 0–29 Netherlands PSV Eindhoven 0–1 0–1
Lazio Flag of Italy 3–1 Flag of Sweden Good one Elfsborg 3–0 0–1
Trabzonspor Flag of Turkey 2–3 Flag of France Toulouse 1–3 1–0
Partizan Flag of Serbia 3–1 Slovakia MŠK Žilina 1–1 2–0
Baku Flag of Azerbaijan 2–8 Switzerland Basel 1–3 1–5
Ajax Netherlands 7–1 Slovakia Slovan Bratislava 5–0 2–1
Sivasspor Flag of Turkey 0–59 Flag of Ukraine Shakhtar Donetsk 0–3 0–2
Brøndby Flag of Denmark 3–4 Germany Hertha BSC 2–1 1–3
Athletic Bilbao Flag of Spain 4–3 Flag of Norway Tromsø 3–2 1–1
Sarajevo Flag of Bosnia and Herzegovina 2–3 Romania CFR Cluj 1–1 1–2
Rapid Wien Flag of Austria 2–2 (a) England Aston Villa 1–0 1–2
Steaua Bucureşti Romania 5–1 Flag of Republic Ireland St Patrick's Athletic 3–0 2–1
Maribor Flag of Slovenia 0–39 Flag of Czech Sparta Prague 0–2 0–1
Nacional Flag of Portugal 5–4 Flag of Russia Good One Zenit St. Petersburg 4–3 1–1
Genoa Flag of Italy 4–2 Flag of Denmark Odense 3–1 1–1
Dinamo Bucureşti Romania 3–3 (9–8p) Flag of Czech Slovan Liberec 0–310 3–0 (aet)
Guingamp Flag of France 2–8 Germany Hamburg 1–5 1–3
Sion Switzerland 2–4 Flag of Turkey Fenerbahçe 0–2 2–2
Sturm Graz Flag of Austria 2–1 Flag of Ukraine Metalist Kharkiv 1–1 1–0
Slavia Prague Flag of Czech 4–2 Flag of Serbia Red Star Belgrade 3–0 1–2
Benfica Flag of Portugal 5–2 Flag of Ukraine Vorskla Poltava 4–0 1–2
Vaslui Romania 2–4 Flag of Greece.svg AEK Athens 2–1 0–3
Stabæk Flag of Norway 1–7 Flag of Spain Valencia 0–3 1–4
Notes
  • <div id="fn 9"/>Note 9: Roma, PSV Eindhoven, Shakhtar Donetsk, Sparta Prague, Zenit St. Petersburg and Dynamo Moscow were originally drawn to play the first leg at home, but their ties were reversed and they hosted the second leg instead.
  • <div id="fn 10"/>Note 10: The match was abandoned at 0–2 in the 88th minute after one Dinamo Bucureşti fan entered the playing field and other fans invaded the running track around the pitch. The UEFA Control and Disciplinary Body awarded a default 0–3 defeat against Dinamo during an emergency meeting on 25 August. After advancing to the group stage, Dinamo were punished by having their first two home matches in the group stage played behind closed doors.

Group stage

Main article: 2009-10 UEFA Europa League group stage

The draw for the group stage was held at the Grimaldi Forum in Monaco on 28 August 2009. A total of 48 teams were drawn into twelve groups of four. Teams were divided into four pots, based on their club coefficient. Clubs from the same pot or the same association cannot be drawn into the same group.

In each group, teams played against each other home-and-away. The matchdays were 17 September, 1 October, 22 October, 5 November, 2–3 December, and 16–17 December 2009. The top two in each group advanced to the knockout phase.

During this stage of the tournament, matches featured five on-field officials - with two additional officials monitoring play around the penalty area as part of a FIFA-sanctioned experiment.

Tie-breaking criteria

Based on Article 7.05 in the UEFA regulations, if two or more teams are equal on points on completion of the group matches, the following criteria will be applied to determine the rankings:

  1. higher number of points obtained in the group matches played among the teams in question;
  2. superior goal difference from the group matches played among the teams in question;
  3. higher number of goals scored away from home in the group matches played among the teams in question;
  4. superior goal difference from all group matches played;
  5. higher number of goals scored;
  6. higher number of coefficient points accumulated by the club in question, as well as its association, over the previous five seasons.
Key to colours in group tables
Group winners and runners-up advance to the round of 32

Group A

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Belgium Anderlecht 632194+511
Netherlands Ajax 632186+211
Croatia Dinamo Zagreb 620468−2611
Romania Timişoara 612349−55
 AJXANDDZTIM
Ajax - 1–3 2–1 0–0
Anderlecht 1–1 - 0–1 3–1
Dinamo Zagreb 0–2 0–2 - 1–2
Timişoara 1–2 0–0 0–3 -
Notes
  • <div id="fn 11"/>Note 11: On 29 October 2009, UEFA's Control and Disciplinary Body ruled that Dinamo Zagreb would have to play their next two home matches in the UEFA Europa League behind closed doors due to the actions of their supporters in their match at Timişoara. They also deducted three points from the Croatian club's points tally in Group A. The club appealed, but the appeal was not heard until after the first closed-doors game against Ajax. After the appeal was heard, UEFA replaced the three point deduction with a €75,000 fine, and a three-year suspended ban from European competition, while the two-match stadium ban remained unchanged.

Group B

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Flag of Spain Valencia 6330128+412
Flag of France Lille 6312159+610
Flag of Italy Genoa 6213810−27
Flag of Czech Slavia Prague 6033513−83
 GENLILSLVVAL
Genoa - 3–2 2–0 1–2
Lille 3–0 - 3–1 1–1
Slavia Prague 0–0 1–5 - 2–2
Valencia 3–2 3–1 1–1 -

Group C

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Flag of Israel Hapoel Tel Aviv 6402138+512
Germany Hamburg 631276+110
Scotland Celtic 61327706
Flag of Austria Rapid Wien 6123814−65
 CELHSVHAPRAP
Celtic - 0–1 2–0 1–1
Hamburg 0–0 - 4–2 2–0
Hapoel Tel Aviv 2–1 1–0 - 5–1
Rapid Wien 3–3 3–0 0–3 -

Group D

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Flag of Portugal Sporting CP 632186+211
Germany Hertha BSC 631265+110
Netherlands Heerenveen 6222117+48
Latvia Ventspils 6033310−73
 HERHVNSCPVEN
Hertha BSC - 0–1 1–0 1–1
Heerenveen 2–3 - 2–3 5–0
Sporting CP 1–0 1–1 - 1–1
Ventspils 0–1 0–0 1–2 -

Group E

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Flag of Italy Roma 6411105+513
England Fulham 632186+211
Switzerland Basel 6303107+39
Flag of Bulgaria CSKA Sofia 6015212−101
 BSLCSKFULROM
Basel - 3–1 2–3 2–0
CSKA Sofia 0–2 - 1–1 0–3
Fulham 1–0 1–0 - 1–1
Roma 2–1 2–0 2–1 -

Group F

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Flag of Turkey Galatasaray 6411124+813
Flag of Greece.svg Panathinaikos 640274+312
Romania Dinamo Bucureşti 6204412−86
Flag of Austria Sturm Graz 611436−34
 DBGALPANSTM
Dinamo Bucureşti - 0–3 0–1 2–1
Galatasaray 4–1 - 1–0 1–1
Panathinaikos 3–0 1–3 - 1–0
Sturm Graz 0–1 1–0 0–1 -

Group G

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Flag of Austria Red Bull Salzburg 660092+718
Flag of Spain Villarreal 630386+29
Flag of Italy Lazio 6204910−16
Flag of Bulgaria Levski Sofia 610519−83
 LAZLSSBGVIL
Lazio - 0–1 1–2 2–1
Levski Sofia 0–4 - 0–1 0–2
Red Bull Salzburg 2–1 1–0 - 2–0
Villarreal 4–1 1–0 0–1 -

Group H

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Flag of Turkey Fenerbahçe 650183+515
Netherlands Twente 622256−18
Flag of Moldova Sheriff Tiraspol 612345−15
Romania Steaua Bucureşti 604236−34
 FENSHFSTETWE
Fenerbahçe - 1–0 3–1 1–2
Sheriff Tiraspol 0–1 - 1–1 2–0
Steaua Bucureşti 0–1 0–0 - 1–1
Twente 0–1 2–1 0–0 -

Group I

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Flag of Portugal Benfica 6501133+1015
England Everton 630379−29
Belarus Flag BATE 621379−27
Flag of Greece.svg AEK Athens 6114511−64
 AEKBENBTEEVE
AEK Athens - 1–0 2–2 0–1
Benfica 2–1 - 2–0 5–0
BATE 2–1 1–2 - 1–2
Everton 4–0 0–2 0–1 -

Group J

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Flag of Ukraine Shakhtar Donetsk 6411143+1113
Belgium Club Brugge 6321108+211
Flag of France Toulouse 6213611−57
Flag of Serbia Partizan 6105614−83
 BRUPTZSHKTOU
Club Brugge - 2–0 1–4 1–0
Partizan 2–4 - 1–0 2–3
Shakhtar Donetsk 0–0 4–1 - 4–0
Toulouse 2–2 1–0 0–2 -

Group K

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Netherlands PSV Eindhoven 642093+614
Flag of Denmark Copenhagen 631274+310
Flag of Czech Sparta Prague 621379−27
Romania CFR Cluj 6105411−73
 CLUFCKPRAPSV
CFR Cluj - 2–0 2–3 0–3
Copenhagen 2–0 - 1–0 1–1
Sparta Prague 2–0 0–3 - 2–2
PSV Eindhoven 1–0 1–0 1–0 -

Group L

Team Pld W D L GF GA GD Pts
Germany Werder Bremen 6510176+1116
Flag of Spain Athletic Bilbao 6312108+210
Flag of Portugal Nacional 61231112−15
Flag of Austria Austria Wien 6024416−122
 ATHAUSBRMNCL
Athletic Bilbao - 3–0 0–3 2–1
Austria Wien 0–3 - 2–2 1–1
Werder Bremen 3–1 2–0 - 4–1
Nacional 1–1 5–1 2–3 -

Knockout phase

Main article: 2009-10 UEFA Europa League knockout phase

In the knockout phase, teams play against each other over two legs on a home-and-away basis, except for the one-match final.

The draw for the round of 32 and round of 16 was held on 18 December 2009, conducted by UEFA General Secretary Gianni Infantino and UEFA Director of Competitions Giorgio Marchetti. In the round of 32, the group winners and the four better third-placed teams from the Champions League group stage, which would play the second leg at home, were drawn against the group runners-up and the other four third-placed Champions League teams, with the restriction that teams from the same group or the same association cannot be drawn with each other. In the round of 16, there were no seedings, and teams from the same group or the same association may be drawn with each other.

The draw for the quarter-finals, semi-finals, and final (to determine the "home" team) was held on 19 March 2010, conducted by UEFA competitions director Giorgio Marchetti and the ambassador for the Hamburg final, Uwe Seeler. Same as the round of 16, there were no seedings, and teams from the same group or the same association may be drawn with each other.

Bracket

Round of 32   Round of 16   Quarter-finals   Semi-finals   Final
 Belgium Club Brugge 1 0 1  
 Flag of Spain Valencia (aet) 0 3 3      Flag of Spain Valencia (a) 1 4 5  
 Netherlands Twente 1 1 2    Germany Werder Bremen 1 4 5  
 Germany Werder Bremen 0 4 4        Flag of Spain Valencia 2 0 2  
 Flag of Spain Atlético Madrid 1 2 3        Flag of Spain Atlético Madrid (a) 2 0 2  
 Flag of Turkey Galatasaray 1 1 2      Flag of Spain Atlético Madrid (a) 0 2 2
 England Everton 2 0 2    Flag of Portugal Sporting CP 0 2 2  
 Flag of Portugal Sporting CP 1 3 4        Flag of Spain Atlético Madrid  
 Germany Hertha BSC 1 0 1        England Liverpool  
 Flag of Portugal Benfica 1 4 5      Flag of Portugal Benfica 1 2 3  
 Flag of Denmark Copenhagen 1 1 2    Flag of France Marseille 1 1 2  
 Flag of France Marseille 3 3 6        Flag of Portugal Benfica 2 1 3
 Flag of France Lille 2 1 3        England Liverpool 1 4 5  
 Flag of Turkey Fenerbahçe 1 1 2      Flag of France Lille 1 0 1
 England Liverpool 1 3 4    England Liverpool 0 3 3  
 Romania Unirea Urziceni 0 1 1        Winners of SF 2
 Germany Hamburg (a) 1 2 3        Winners of SF 1
 Netherlands PSV Eindhoven 0 3 3      Germany Hamburg 3 3 6  
 Flag of Spain Athletic Bilbao 1 0 1    Belgium Anderlecht 1 4 5  
 Belgium Anderlecht 1 4 5        Germany Hamburg 2 3 5  
 Flag of Greece.svg Panathinaikos 3 3 6        Belgium Standard Liège 1 1 2  
 Flag of Italy Roma 2 2 4      Flag of Greece.svg Panathinaikos 1 0 1
 Belgium Standard Liège 3 0 3    Belgium Standard Liège 3 1 4  
 Flag of Austria Red Bull Salzburg 2 0 2        Germany Hamburg
 Netherlands Ajax 1 0 1        England Fulham  
 Flag of Italy Juventus 2 0 2      Flag of Italy Juventus 3 1 4  
 England Fulham 2 1 3    England Fulham 1 4 5  
 Flag of Ukraine Shakhtar Donetsk 1 1 2        England Fulham 2 1 3
 Flag of Russia Good One Rubin Kazan 3 0 3        Germany Wolfsburg 1 0 1  
 Flag of Israel Hapoel Tel Aviv 0 0 0      Flag of Russia Good One Rubin Kazan 1 1 2
 Flag of Spain Villarreal 2 1 3    Germany Wolfsburg (aet) 1 2 3  
 Germany Wolfsburg 2 4 6  


Round of 32

The first legs were played on 18 February (Everton's home match played on 16 February to avoid being on the same day with Liverpool's home match), and the second legs were played on 25 February 2010 (Benfica's home match played on 23 February to avoid being on the same day with Sporting CP's home match).

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Rubin Kazan Flag of Russia Good One 3–0 Flag of Israel Hapoel Tel Aviv 3–0 0–0
Athletic Bilbao Flag of Spain 1–5