FANDOM


2013–14 UEFA Europa League
UEFA Europa League Logo.png
Tournament details
Dates2 July – 29 August 2013 (qualifying)
19 September 2013 – 14 May 2014 (competition proper)
Teams48+8 (competition proper)
161+33 (total)
Final positions
ChampionsFlag of Spain Sevilla (3rd title)
Runner-upFlag of Portugal Benfica
Tournament statistics
Matches played205
Goals scored475 (2.32 per match)
Attendance3,411,208 (16,640 per match)
Top scorer(s)Flag of Spain Jonathan Soriano
(8 goals)

The 2013–14 UEFA Europa League was the 43rd season of Europe's secondary club football tournament organised by UEFA, and the fifth season under its current title.

The 2014 UEFA Europa League Final was played between Sevilla and Benfica at the Juventus Stadium in Turin, Italy, which was won by Sevilla on penalties, giving them a record-equalling third UEFA Cup/Europa League title. Chelsea were the title holders, but did not defend their title because they qualified for the 2013–14 UEFA Champions League and reached the knockout stage.

Association team allocation

A total of 194 teams from 53 of the 54 UEFA member associations participated in the 2013–14 UEFA Europa League (the exception being Gibraltar, which should start participating in the 2014–15 season after being admitted as a UEFA member in May 2013). The association ranking based on the UEFA country coefficients is used to determine the number of participating teams for each association:

  • Associations 1–6 each have three teams qualify.
  • Associations 7–9 each have four teams qualify.
  • Associations 10–51 (except Liechtenstein) each have three teams qualify.
  • Associations 52–53 each have two teams qualify.
  • Liechtenstein has one team qualify (as it organises only a domestic cup and no domestic league).
  • The top three associations of the 2012–13 UEFA Respect Fair Play ranking each gain an additional berth.
  • Moreover, 33 teams eliminated from the 2013–14 UEFA Champions League are transferred to the Europa League.

The winners of the 2012–13 UEFA Europa League are given an additional entry as title holders if they do not qualify for the 2013–14 UEFA Champions League or Europa League through their domestic performance. However this additional entry is not necessary for this season, because the title holders qualified for European competitions through their domestic performance.

Association ranking

For the 2013–14 UEFA Europa League, the associations were allocated places according to their 2012 UEFA country coefficients, which took into account their performance in European competitions from 2007–08 to 2011–12.

Apart from the allocation based on the country coefficients, associations may have additional teams participating in the Europa League, as noted below:

  • (FP) – Additional berth via Fair Play ranking (Sweden, Norway, Finland)
  • (UCL) – Additional teams transferred from the Champions League
Rank Association Coeff. Teams Notes
1 England England 84.410 3
2 Flag of Spain Spain 84.186
3 Germany Germany 75.186
4 Flag of Italy Italy 59.981 +2(UCL)
5 Flag of Portugal Portugal 55.346 +3(UCL)
6 Flag of France France 54.178 +1(UCL)
7 Flag of Russia Good One Russia 47.832 4
8 Netherlands Netherlands 45.515 +2(UCL)
9 Flag of Ukraine Ukraine 45.133 +1(UCL)
10 Flag of Greece.svg Greece 37.100 3 +1(UCL)
11 Flag of Turkey Turkey 34.050
12 Belgium Belgium 32.400 +1(UCL)
13 Flag of Denmark Denmark 27.525 +1(UCL)
14 Switzerland Switzerland 26.800 +2(UCL)
15 Flag of Austria Austria 26.325 +1(UCL)
16 Flag of Cyprus Cyprus 25.499 +1(UCL)
17 Flag of Israel Israel 22.000 +1(UCL)
18 Scotland Scotland 21.141
Rank Association Coeff. Teams Notes
19 Flag of Czech Czech Republic 20.350 3 +1(UCL)
20 Flag of Poland Poland 19.916 +1(UCL)
21 Croatia Croatia 18.874 +1(UCL)
22 Romania Romania 18.824
23 Belarus Flag Belarus 18.208
24 Flag of Sweden Good one Sweden 15.900 +1(FP)
+1(UCL)
25 Slovakia Slovakia 14.874
26 Flag of Norway Norway 14.675 +1(FP)
+1(UCL)
27 Flag of Serbia Serbia 14.250 +1(UCL)
28 Flag of Bulgaria Bulgaria 14.250 +1(UCL)
29 Flag of Hungary Hungary 9.750
30 Flag of Finland Finland 9.133 +1(FP)
31 Flag of Georgia Georgia 8.666 +1(UCL)
32 Flag of Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina 8.416
33 Flag of Republic Ireland Republic of Ireland 7.375
34 Flag of Slovenia Slovenia 7.124 +1(UCL)
35 Flag of Lithuania Lithuania 6.875
36 Flag of Moldova Moldova 6.749 +1(UCL)
Rank Association Coeff. Teams Notes
37 Flag of Azerbaijan Azerbaijan 6.207 3
38 Latvia Latvia 5.874
39 Flag of Macedonia Macedonia 5.666
40 Flag of Kazakhstan Kazakhstan 5.333 +1(UCL)
41 Flag of Iceland Iceland 5.332 +1(UCL)
42 Flag of Montenegro Montenegro 4.375
43 Liechtenstein Liechtenstein 4.000 1
44 Flag of Albania Albania 3.916 3 +1(UCL)
45 Malta Malta 3.083
46 Flag of Wales Wales 2.749
47 Estonia Estonia 2.666 +1(UCL)
48 Flag of Northern Ireland Northern Ireland 2.583
49 Luxembourg Luxembourg 2.333
50 Flag of Armenia Armenia 2.208
51 Faroe Islands Faroe Islands 1.416
52 Flag of Andorra Andorra 1.000 2
53 San Marino San Marino 0.916
54 Flag of Gibraltar Gibraltar 0.000 0

Distribution

Since the title holders (Chelsea) qualified for the Champions League through their domestic performance, the group stage spot reserved for the title holders is vacated, and the following changes to the default allocation system are made:

  • The domestic cup winners of association 7 (Russia) are promoted from the play-off round to the group stage.
  • The domestic cup winners of association 16 (Cyprus) are promoted from the third qualifying round to the play-off round.
  • The domestic cup winners of association 19 (Czech Republic) are promoted from the second qualifying round to the third qualifying round.
  • The domestic cup winners of associations 33 and 34 (Republic of Ireland and Slovenia) are promoted from the first qualifying round to the second qualifying round.
Teams entering in this round Teams advancing from previous round Teams transferred from Champions League
First qualifying round
(76 teams)
  • 19 domestic cup winners from associations 35–53
  • 25 domestic league runners-up from associations 28–53 (except Liechtenstein)
  • 29 domestic league third-placed teams from associations 22–51 (except Liechtenstein)
  • 3 teams which qualified via Fair Play ranking
Second qualifying round
(80 teams)
  • 15 domestic cup winners from associations 20–34
  • 12 domestic league runners-up from associations 16–27
  • 6 domestic league third-placed teams from associations 16–21
  • 6 domestic league fourth-placed teams from associations 10–15
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 7–9
  • 38 winners from the first qualifying round
Third qualifying round
(58 teams)
  • 3 domestic cup winners from associations 17–19
  • 6 domestic league third-placed teams from associations 10–15
  • 3 domestic league fourth-placed teams from associations 7–9
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 4–6 (League Cup winners for France)
  • 3 domestic league sixth-placed teams from associations 1–3 (League Cup winners for England)
  • 40 winners from the second qualifying round
Play-off round
(62 teams)
  • 9 domestic cup winners from associations 8–16
  • 3 domestic league third-placed teams from associations 7–9
  • 3 domestic league fourth-placed teams from associations 4–6
  • 3 domestic league fifth-placed teams from associations 1–3
  • 29 winners from the third qualifying round
  • 15 losers from the Champions League third qualifying round
Group stage
(48 teams)
  • 7 domestic cup winners from associations 1–7
  • 31 winners from the play-off round
  • 10 losers from the Champions League play-off round
Knockout phase
(32 teams)
  • 12 group winners from the group stage
  • 12 group runners-up from the group stage
  • 8 third-placed teams from the Champions League group stage

Redistribution rules

A Europa League place is vacated when a team qualifies for both the Champions League and the Europa League, or qualifies for the Europa League by more than one method. When a place is vacated, it is redistributed within the national association by the following rules:

  • When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association with the latest starting round) also qualify for the Champions League, their Europa League place is vacated. As a result, either of the following teams qualify for the Europa League:
    • The domestic cup runners-up, provided they have not yet qualified for European competitions, qualify for the Europa League as the "lowest-placed" qualifier (with the earliest starting round), with the other Europa League qualifiers moved up one "place".
    • Otherwise, the highest-placed team in the league which have not yet qualified for European competitions qualify for the Europa League, with the Europa League qualifiers which finish above them in the league moved up one "place".
  • When the domestic cup winners also qualify for the Europa League through league position, their place through the league position is vacated. As a result, the highest-placed team in the league which have not yet qualified for European competitions qualify for the Europa League, with the Europa League qualifiers which finish above them in the league moved up one "place" if possible.
  • For associations where a Europa League place is reserved for the League Cup winners, they always qualify for the Europa League as the "lowest-placed" qualifier (or as the second "lowest-placed" qualifier in cases where the cup runners-up qualify as stated above). If the League Cup winners have already qualified for European competitions through other methods, this reserved Europa League place is taken by the highest-placed league team in the league which have not yet qualified for European competitions.
  • A Fair Play place is taken by the highest-ranked team in the domestic Fair Play table which have not yet qualified for European competitions.

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • TH: Title holders
  • CW: Cup winners
  • CR: Cup runners-up
  • LC: League Cup winners
  • 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, etc.: League position
  • P-W: End-of-season European competition play-offs winners
  • FP: Fair Play
  • UCL: Transferred from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • PO: Losers from the play-off round
    • Q3: Losers from the third qualifying round
Round of 32
Flag of Ukraine Shakhtar Donetsk (UCL GS) Flag of Portugal Benfica (UCL GS) Switzerland Basel (UCL GS) Flag of Portugal Porto (UCL GS)
Flag of Italy Juventus (UCL GS) Flag of Czech Viktoria Plzeň (UCL GS) Flag of Italy Napoli (UCL GS) Netherlands Ajax (UCL GS)
Group stage
England Wigan Athletic (CW) Flag of France Bordeaux (CW) Flag of Kazakhstan Shakhter Karagandy (UCL PO) Netherlands PSV Eindhoven (UCL PO)
Flag of Spain Valencia (5th) Flag of Russia Good One Anzhi Makhachkala (3rd) Flag of Poland Legia Warsaw (UCL PO) Flag of Turkey Fenerbahçe (UCL PO)[Note TUR]
Germany Freiburg (5th) Croatia Dinamo Zagreb (UCL PO) Flag of France Lyon (UCL PO)
Flag of Italy Lazio (CW) Flag of Bulgaria Ludogorets Razgrad (UCL PO) Flag of Greece.svg PAOK (UCL PO)
Flag of Portugal Vitória de Guimarães (CW) Flag of Slovenia Maribor (UCL PO) Flag of Portugal Paços de Ferreira (UCL PO)
Play-off round
England Tottenham Hotspur (5th) Flag of Ukraine Dynamo Kyiv (3rd) Flag of Israel Maccabi Tel Aviv (UCL Q3) Flag of Moldova Sheriff Tiraspol (UCL Q3)
Flag of Spain Real Betis (7th)[Note ESP] Flag of Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk (4th) Flag of Norway Molde (UCL Q3) Flag of Denmark Nordsjælland (UCL Q3)
Germany Eintracht Frankfurt (6th) Flag of Greece.svg Atromitos (3rd) Flag of Serbia Partizan (UCL Q3) Flag of Austria Red Bull Salzburg (UCL Q3)
Flag of Italy Fiorentina (4th) Flag of Turkey Beşiktaş (3rd)[Note TUR] Flag of Georgia Dinamo Tbilisi (UCL Q3) Flag of Greece.svg PAOK (UCL Q3)[Note GRE]
Flag of Portugal Braga (4th) Belgium Genk (CW) Flag of Cyprus APOEL (UCL Q3) Belgium Zulte Waregem (UCL Q3)
Flag of France Nice (4th) Flag of Denmark Esbjerg (CW) Flag of Sweden Good one Elfsborg (UCL Q3) Switzerland Grasshopper (UCL Q3)
Flag of Russia Good One Spartak Moscow (4th) Switzerland St. Gallen (3rd) Flag of Albania Skënderbeu Korçë (UCL Q3)
Netherlands AZ (CW) Flag of Austria Pasching (CW) Flag of Iceland FH (UCL Q3)
Netherlands Feyenoord (3rd) Flag of Cyprus Apollon Limassol (CW) Estonia Nõmme Kalju (UCL Q3)
Third qualifying round
England Swansea City (LC)[Note ENG] Flag of France Saint-Étienne (LC) Flag of Turkey Bursaspor (4th) Flag of Israel Hapoel Ramat Gan (CW)
Flag of Spain Sevilla (9th)[Note ESP] Flag of Russia Good One Kuban Krasnodar (5th) Belgium Club Brugge (3rd) Scotland Motherwell (2nd)
Germany Stuttgart (CR) Netherlands Vitesse Arnhem (4th) Flag of Denmark Randers (3rd) Flag of Czech Jablonec (CW)
Flag of Italy Udinese (5th) Flag of Ukraine Metalurh Donetsk (5th) Switzerland Zürich (4th)
Flag of Portugal Estoril (5th) Flag of Greece.svg Asteras Tripolis (4th) Flag of Austria Rapid Wien (3rd)
Second qualifying round
Flag of Russia Good One Rubin Kazan (6th) Flag of Israel Maccabi Haifa (2nd) Croatia Rijeka (3rd) Flag of Serbia Jagodina (CW)
Netherlands Utrecht (P-W) Flag of Israel Hapoel Tel Aviv (3rd) Romania Petrolul Ploiești (CW) Flag of Serbia Red Star Belgrade (2nd)
Flag of Ukraine Chornomorets Odesa (CR) Scotland St Johnstone (3rd) Romania Pandurii Târgu Jiu (2nd) Flag of Bulgaria Beroe Stara Zagora (CW)
Flag of Greece.svg Xanthi (7th)[Note GRE] Scotland Hibernian (CR) Belarus Flag Minsk (CW) Flag of Hungary Debrecen (CW)
Flag of Turkey Trabzonspor (CR) Flag of Czech Sparta Prague (2nd) Belarus Flag Shakhtyor Soligorsk (2nd) Flag of Finland Honka (CW)
Belgium Standard Liège (P-W) Flag of Czech Slovan Liberec (3rd) Flag of Sweden Good one IFK Göteborg (CW) Flag of Georgia Dila Gori (2nd)
Flag of Denmark AaB (5th) Flag of Poland Lech Poznań (2nd) Flag of Sweden Good one Häcken (2nd) Flag of Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg (CW)
Switzerland Thun (5th) Flag of Poland Śląsk Wrocław (3rd) Slovakia Senica (2nd) Flag of Republic Ireland Derry City (CW)[Note IRL]
Flag of Austria Sturm Graz (4th) Flag of Poland Piast Gliwice (4th) Slovakia Trenčín (3rd) Flag of Slovenia Olimpija Ljubljana (2nd)
Flag of Cyprus Anorthosis (2nd) Croatia Hajduk Split (CW) Flag of Norway Hødd (CW)
Flag of Cyprus Omonia (3rd) Croatia Lokomotiva (2nd) Flag of Norway Strømsgodset (2nd)
First qualifying round
Romania Astra Giurgiu (4th) Flag of Slovenia Celje (CR) Flag of Iceland KR (CW) Flag of Northern Ireland Glentoran (CW)
Belarus Flag Dinamo Minsk (3rd) Flag of Lithuania Žalgiris Vilnius (CW) Flag of Iceland Breiðablik (2nd) Flag of Northern Ireland Crusaders (2nd)
Flag of Sweden Good one Malmö FF (3rd) Flag of Lithuania Sūduva Marijampolė (3rd) Flag of Iceland ÍBV (3rd) Flag of Northern Ireland Linfield (3rd)
Slovakia Žilina (CR) Flag of Lithuania Kruoja Pakruojis (4th) Flag of Montenegro Čelik Nikšić (3rd) Luxembourg Jeunesse Esch (CW)
Flag of Norway Rosenborg (3rd) Flag of Moldova Tiraspol (CW) Flag of Montenegro Rudar Pljevlja (5th)[Note MNE] Luxembourg F91 Dudelange (2nd)
Flag of Serbia Vojvodina (3rd) Flag of Moldova Dacia Chișinău (2nd) Flag of Montenegro Mladost Podgorica (6th)[Note MNE] Luxembourg Differdange 03 (4th)
Flag of Bulgaria Levski Sofia (2nd) Flag of Moldova Milsami Orhei (4th) Liechtenstein Vaduz (CW) Flag of Armenia Pyunik (CW)
Flag of Bulgaria Botev Plovdiv (4th)[Note BUL] Flag of Azerbaijan Qarabağ (2nd) Flag of Albania Laçi (CW) Flag of Armenia Mika (2nd)
Flag of Hungary Videoton (2nd) Flag of Azerbaijan Inter Baku (3rd) Flag of Albania Kukësi (2nd) Flag of Armenia Gandzasar (3rd)
Flag of Hungary Honvéd (3rd) Flag of Azerbaijan Khazar Lankaran (CR) Flag of Albania Teuta Durrës (3rd) Faroe Islands Víkingur Gøta (CW)
Flag of Finland Inter Turku (2nd) Latvia Ventspils (CW) Malta Hibernians (CW) Faroe Islands ÍF (2nd)
Flag of Finland TPS (3rd) Latvia Skonto (2nd) Malta Valletta (3rd) Faroe Islands HB (3rd)
Flag of Georgia Torpedo Kutaisi (3rd) Latvia Liepājas Metalurgs (4th) Malta Sliema Wanderers (4th) Flag of Andorra UE Santa Coloma (CW)
Flag of Georgia Chikhura Sachkhere (CR) Flag of Macedonia Teteks (CW) Flag of Wales Prestatyn Town (CW) Flag of Andorra FC Santa Coloma (2nd)
Flag of Bosnia and Herzegovina Sarajevo (2nd) Flag of Macedonia Metalurg Skopje (2nd) Flag of Wales Airbus UK Broughton (2nd) San Marino La Fiorita (CW)
Flag of Bosnia and Herzegovina Zrinjski Mostar (9th)[Note BIH] Flag of Macedonia Turnovo (3rd) Flag of Wales Bala Town (P-W) San Marino Libertas (2nd)
Flag of Republic Ireland Drogheda United (2nd) Flag of Kazakhstan Astana (CW) Estonia Flora Tallinn (CW) Flag of Sweden Good one Gefle (FP)
Flag of Republic Ireland St Patrick's Athletic (3rd) Flag of Kazakhstan Irtysh Pavlodar (2nd) Estonia Levadia Tallinn (2nd) Flag of Norway Tromsø (FP)
Flag of Slovenia Domžale (3rd) Flag of Kazakhstan Aktobe (3rd) Estonia Narva Trans (4th) Flag of Finland Mariehamn (FP)

Notably six teams that did not play in their national top-division took part in the competition. They are: Hapoel Ramat Gan (2nd tier), Hødd (2nd), Pasching (3rd), Teteks (2nd), Vaduz (2nd) and Wigan Athletic (2nd).

Notes
  1. ^ Bosnia and Herzegovina (BIH): Borac Banja Luka, the third-placed team of the 2012–13 Premier League of Bosnia and Herzegovina, would have qualified for the Europa League first qualifying round, but failed to obtain a UEFA license. As a result, the berth was given to Zrinjski Mostar, the ninth-placed team of the league, which were the highest-placed team with a UEFA license not yet qualified.
  2. ^ Bulgaria (BUL): CSKA Sofia, the third-placed team of the 2012–13 A PFG, would have qualified for the Europa League first qualifying round, but failed to obtain a UEFA license, due to high financial debts and the following announcement of the club going in bankruptcy. As a result, the berth was given to Botev Plovdiv, the fourth-placed team of the league.
  3. ^ England (ENG): Swansea City are a club based in Wales, but participate in the Europa League through one of the berths for England as they won the 2012–13 Football League Cup (any coefficient points they earn count toward England and not Wales).
  4. ^ a b Greece (GRE):
    • PAS Giannina, the fifth-placed team of the 2012–13 Superleague Greece, would have qualified for the Europa League second qualifying round, but failed to obtain a UEFA license. As a result, the berth was given to Xanthi, the seventh-placed team of the league, since Panathinaikos, the sixth-placed team of the league, also failed to obtain a UEFA license.
    • On 14 August 2013, Metalist Kharkiv were disqualified from the 2013–14 UEFA club competitions because of previous match-fixing. UEFA decided to replace Metalist Kharkiv in the Champions League play-off round with PAOK, who were eliminated by Metalist Kharkiv in the third qualifying round.
  5. ^ a b Montenegro (MNE): Budućnost Podgorica and Grbalj, the winners of the 2012–13 Montenegrin Cup and the fourth-placed team of the 2012–13 Montenegrin First League respectively, would have qualified for the Europa League first qualifying round, but failed to obtain a UEFA license. As a result, the berths were given to Rudar Pljevlja and Mladost Podgorica, the fifth- and sixth-placed teams of the league.
  6. ^ Republic of Ireland (IRL): Derry City are a club based in Northern Ireland, but participate in the Europa League through one of the berths for Republic of Ireland as they won the 2012 FAI Cup (any coefficient points they earn count toward Republic of Ireland and not Northern Ireland).
  7. ^ a b Spain (ESP): Málaga, the sixth-placed team of the 2012–13 La Liga, would have qualified for the Europa League play-off round, but were banned by UEFA from participating due to violations of UEFA Financial Fair Play Regulations. As a result, Real Betis, the seventh-placed team of the league, entered the play-off round instead of the third qualifying round, and the third qualifying round berth was given to Sevilla, the ninth-placed team of the league, since Rayo Vallecano, the eighth-placed team of the league, failed to obtain a UEFA license. Málaga appealed against their ban to the Court of Arbitration for Sport, but it was denied.
  8. ^ a b Turkey (TUR): On 25 June 2013, Beşiktaş and Fenerbahçe were banned by UEFA from the 2013–14 UEFA club competitions because of the 2011 Turkish sports corruption scandal. They appealed the ban to the Court of Arbitration for Sport, and on 18 July 2013 it was ruled that the ban should be temporarily lifted and they should be included in the qualifying round draws of the Champions League and Europa League, until the final decision to be made before the end of August 2013. Fenerbahçe competed in the Champions League qualifying rounds and lost in the play-off round, while Beşiktaş competed in the Europa League play-off round and won. On 28 and 30 August 2013, the Court of Arbitration for Sport upheld UEFA's ban on Fenerbahçe and Beşiktaş respectively, meaning the two clubs were banned from the 2013–14 UEFA Europa League. UEFA decided to replace Beşiktaş in the Europa League group stage with Tromsø, who were eliminated by Beşiktaş in the play-off round, while a draw was held to select a team to replace Fenerbahçe among the teams eliminated in the play-off round, and was won by APOEL.

Round and draw dates

The schedule of the competition was as follows (all draws held at UEFA headquarters in Nyon, Switzerland, unless stated otherwise).

Phase Round Draw date First leg Second leg
Qualifying First qualifying round 24 June 2013 4 July 2013 11 July 2013
Second qualifying round 18 July 2013 25 July 2013
Third qualifying round 19 July 2013 1 August 2013 8 August 2013
Play-off Play-off round 9 August 2013 22 August 2013 29 August 2013
Group stage Matchday 1 30 August 2013
(Monaco)
19 September 2013
Matchday 2 3 October 2013
Matchday 3 24 October 2013
Matchday 4 7 November 2013
Matchday 5 28 November 2013
Matchday 6 12 December 2013
Knockout phase Round of 32 16 December 2013 20 February 2014 27 February 2014
Round of 16 13 March 2014 20 March 2014
Quarter-finals 21 March 2014 3 April 2014 10 April 2014
Semi-finals 11 April 2014 24 April 2014 1 May 2014
Final 14 May 2014 at Juventus Stadium, Turin

Matches in the qualifying, play-off, and knockout rounds may also be played on Tuesdays or Wednesdays instead of the regular Thursdays due to scheduling conflicts.

Qualifying rounds

Main article: 2013–14 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round

In the qualifying rounds and the play-off round, teams were divided into seeded and unseeded teams based on their 2013 UEFA club coefficients, and then drawn into two-legged home-and-away ties. Teams from the same association could not be drawn against each other.

First qualifying round

The draws for the first and second qualifying rounds were held on 24 June 2013. The first legs were played on 2, 3 and 4 July, and the second legs were played on 9, 10 and 11 July 2013.

Inter Turku lodged a protest after losing the second leg to Víkingur Gøta, and two match officials were later banned for life by UEFA for attempted match-fixing.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Víkingur Gøta Faroe Islands 2–1 Flag of Finland Inter Turku 1–1 1–0
Žalgiris Vilnius Flag of Lithuania 4–3 Flag of Republic Ireland St Patrick's Athletic 2–2 2–1
Airbus UK Broughton Flag of Wales 1–1 (a) Latvia Ventspils 1–1 0–0
Narva Trans Estonia 1–8 Flag of Sweden Good one Gefle 0–3 1–5
KR Flag of Iceland 3–0 Flag of Northern Ireland Glentoran 0–0 3–0
Chikhura Sachkhere Flag of Georgia 1–1 (a) Liechtenstein Vaduz 0–0 1–1
Milsami Orhei Flag of Moldova 1–0 Luxembourg F91 Dudelange 1–0 0–0
Metalurg Skopje Flag of Macedonia 0–2 Flag of Azerbaijan Qarabağ 0–1 0–1
Videoton Flag of Hungary 2–2 (a)[A] Flag of Montenegro Mladost Podgorica 2–1 0–1
Flora Tallinn Estonia 1–1 (a) Flag of Albania Kukësi 1–1 0–0
Teteks Flag of Macedonia 1–2 Flag of Armenia Pyunik 1–1 0–1
Teuta Durrës Flag of Albania 3–3 (a) Flag of Moldova Dacia Chișinău 3–1 0–2
Sarajevo Flag of Bosnia and Herzegovina 3–1[A] San Marino Libertas 1–0 2–1
Sliema Wanderers Malta 1–2 Flag of Azerbaijan Khazar Lankaran 1–1 0–1
Levski Sofia Flag of Bulgaria 0–2 Flag of Kazakhstan Irtysh Pavlodar 0–0 0–2
Hibernians Malta 3–7 Flag of Serbia Vojvodina 1–4 2–3
Astana Flag of Kazakhstan 0–6 Flag of Bulgaria Botev Plovdiv 0–1 0–5
UE Santa Coloma Flag of Andorra 1–4 Flag of Bosnia and Herzegovina Zrinjski Mostar 1–3 0–1
Domžale Flag of Slovenia 0–3 Romania Astra Giurgiu 0–1 0–2
Rudar Pljevlja Flag of Montenegro 2–1 Flag of Armenia Mika 1–0 1–1
Breiðablik Flag of Iceland 4–0[A] Flag of Andorra FC Santa Coloma 4–0 0–0
Drogheda United Flag of Republic Ireland 0–2 Flag of Sweden Good one Malmö FF 0–0 0–2
Inter Baku Flag of Azerbaijan 3–1[A] Flag of Finland Mariehamn 1–1 2–0
ÍF Faroe Islands 0–5 Flag of Northern Ireland Linfield 0–2 0–3
Prestatyn Town Flag of Wales 3–3 (4–3 p) Latvia Liepājas Metalurgs 1–2 2–1 (a.e.t.)
Tromsø Flag of Norway 3–2[A] Flag of Slovenia Celje 1–2 2–0
Tiraspol Flag of Moldova 1–1 (2–4 p) Latvia Skonto 0–1 1–0 (a.e.t.)
Crusaders Flag of Northern Ireland 3–9 Flag of Norway Rosenborg 1–2 2–7
ÍBV Flag of Iceland 2–1 Faroe Islands HB 1–1 1–0
Jeunesse Esch Luxembourg 3–2 Flag of Finland TPS 2–0 1–2
Bala Town Flag of Wales 2–3 Estonia Levadia Tallinn 1–0 1–3
Kruoja Pakruojis Flag of Lithuania 0–8 Belarus Flag Dinamo Minsk 0–3 0–5
La Fiorita San Marino 0–4 Malta Valletta 0–3 0–1
Laçi Flag of Albania 1–3 Luxembourg Differdange 03 0–1 1–2
Gandzasar Flag of Armenia 2–4 Flag of Kazakhstan Aktobe 1–2 1–2
Čelik Nikšić Flag of Montenegro 1–13 Flag of Hungary Honvéd 1–4 0–9
Torpedo Kutaisi Flag of Georgia 3–6 Slovakia Žilina 0–3 3–3
Sūduva Marijampolė Flag of Lithuania 4–4 (4–5 p)[A] Flag of Macedonia Turnovo 2–2 2–2 (a.e.t.)
Notes
  1. ^ a b c d e f Order of legs reversed after original draw.

Second qualifying round

The first legs were played on 16 and 18 July, and the second legs were played on 25 July 2013.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Sparta Prague Flag of Czech 2–3[B] Flag of Sweden Good one Häcken 2–2 0–1
Kukësi Flag of Albania 3–2[B] Flag of Bosnia and Herzegovina Sarajevo 3–2 0–0
Thun Switzerland 5–1 Flag of Georgia Chikhura Sachkhere 2–0 3–1
Xanthi Flag of Greece.svg 2–2 (a) Flag of Northern Ireland Linfield 0–1 2–1 (a.e.t.)
Hødd Flag of Norway 1–2 Flag of Kazakhstan Aktobe 1–0 0–2
Dila Gori Flag of Georgia 3–0 Flag of Denmark AaB 3–0 0–0
Maccabi Haifa Flag of Israel 10–0 Flag of Azerbaijan Khazar Lankaran 2–0 8–0
Hajduk Split Croatia 3–2 Flag of Macedonia Turnovo 2–1 1–1
Ventspils Latvia 5–1 Luxembourg Jeunesse Esch 1–0 4–1
Astra Giurgiu Romania 3–2 Flag of Cyprus Omonia 1–1 2–1
Skonto Latvia 2–2 (a) Flag of Czech Slovan Liberec 2–1 0–1
Levadia Tallinn Estonia 0–4[B] Romania Pandurii Târgu Jiu 0–0 0–4
Śląsk Wrocław Flag of Poland 6–2 Flag of Montenegro Rudar Pljevlja 4–0 2–2
Malmö FF Flag of Sweden Good one 9–0 Scotland Hibernian 2–0 7–0
Jagodina Flag of Serbia 2–4 Flag of Russia Good One Rubin Kazan 2–3 0–1
Strømsgodset Flag of Norway 5–2 Flag of Hungary Debrecen 2–2 3–0
Petrolul Ploiești Romania 7–0 Faroe Islands Víkingur Gøta 3–0 4–0
Rijeka Croatia 8–0 Flag of Wales Prestatyn Town 5–0 3–0
Žalgiris Vilnius Flag of Lithuania 3–1 Flag of Armenia Pyunik 2–0 1–1
Beroe Stara Zagora Flag of Bulgaria 3–6 Flag of Israel Hapoel Tel Aviv 1–4 2–2
Honka Flag of Finland 2–5 Flag of Poland Lech Poznań 1–3 1–2
Red Star Belgrade Flag of Serbia 2–0 Flag of Iceland ÍBV 2–0 0–0
Shakhtyor Soligorsk Belarus Flag 2–2 (2–4 p) Flag of Moldova Milsami Orhei 1–1 1–1 (a.e.t.)
Vojvodina Flag of Serbia 5–1 Flag of Hungary Honvéd 2–0 3–1
Olimpija Ljubljana Flag of Slovenia 3–3 (a) Slovakia Žilina 3–1 0–2
Tromsø Flag of Norway 2–1[B] Flag of Azerbaijan Inter Baku 2–0 0–1
Chornomorets Odesa Flag of Ukraine 3–2 Flag of Moldova Dacia Chișinău 2–0 1–2
IFK Göteborg Flag of Sweden Good one 1–2 Slovakia Trenčín 0–0 1–2
Dinamo Minsk Belarus Flag 4–4 (a) Croatia Lokomotiva 1–2 3–2
KR Flag of Iceland 2–6 Belgium Standard Liège 1–3 1–3
Zrinjski Mostar Flag of Bosnia and Herzegovina 1–3 Flag of Bulgaria Botev Plovdiv 1–1 0–2
Qarabağ Flag of Azerbaijan 4–3 Flag of Poland Piast Gliwice 2–1 2–2 (a.e.t.)
Rosenborg Flag of Norway 1–2 Scotland St Johnstone 0–1 1–1
Trabzonspor Flag of Turkey 7–2 Flag of Republic Ireland Derry City 4–2 3–0
Valletta Malta 1–3 Belarus Flag Minsk 1–1 0–2
Mladost Podgorica Flag of Montenegro 3–2[B] Slovakia Senica 2–2 1–0
Anorthosis Flag of Cyprus 3–4 Flag of Sweden Good one Gefle 3–0 0–4
Breiðablik Flag of Iceland 1–0[B] Flag of Austria Sturm Graz 0–0 1–0
Irtysh Pavlodar Flag of Kazakhstan 3–4 Flag of Bosnia and Herzegovina Široki Brijeg 3–2 0–2
Differdange 03 Luxembourg 5–4 Netherlands Utrecht 2–1 3–3
Notes
  1. ^ a b c d e f Order of legs reversed after original draw.

Third qualifying round

The draw for the third qualifying round was held on 19 July 2013. The first legs were played on 1 August, and the second legs were played on 8 August 2013.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Chornomorets Odesa Flag of Ukraine 3–1 Flag of Serbia Red Star Belgrade 3–1 0–0
Široki Brijeg Flag of Bosnia and Herzegovina 1–7 Flag of Italy Udinese 1–3 0–4
Ventspils Latvia 0–3 Flag of Israel Maccabi Haifa 0–0 0–3
Dinamo Minsk Belarus Flag 0–1 Flag of Turkey Trabzonspor 0–1 0–0
Śląsk Wrocław Flag of Poland 4–3 Belgium Club Brugge 1–0 3–3
Trenčín Slovakia 3–5 Romania Astra Giurgiu 1–3 2–2
Swansea City England 4–0 Flag of Sweden Good one Malmö FF 4–0 0–0
Petrolul Ploiești Romania 3–2 Netherlands Vitesse Arnhem 1–1 2–1
Slovan Liberec Flag of Czech 4–2 Switzerland Zürich 2–1 2–1
Aktobe Flag of Kazakhstan 1–1 (2–1 p) Flag of Iceland Breiðablik 1–0 0–1 (a.e.t.)
Randers Flag of Denmark 1–4 Flag of Russia Good One Rubin Kazan 1–2 0–2
Žalgiris Vilnius Flag of Lithuania 2–2 (a) Flag of Poland Lech Poznań 1–0 1–2
Sevilla Flag of Spain 9–1 Flag of Montenegro Mladost Podgorica 3–0 6–1
Hajduk Split Croatia 0–2 Flag of Georgia Dila Gori 0–1 0–1
Kukësi Flag of Albania 2–1 Flag of Ukraine Metalurh Donetsk 2–0 0–1
Pandurii Târgu Jiu Romania 3–2 Flag of Israel Hapoel Tel Aviv 1–1 2–1
Tromsø Flag of Norway 1–1 (4–3 p) Luxembourg Differdange 03 1–0 0–1 (a.e.t.)
Motherwell Scotland 0–3 Flag of Russia Good One Kuban Krasnodar 0–2 0–1
Saint-Étienne Flag of France 6–0 Flag of Moldova Milsami Orhei 3–0 3–0
Jablonec Flag of Czech 5–2 Flag of Norway Strømsgodset 2–1 3–1
Qarabağ Flag of Azerbaijan 3–0 Flag of Sweden Good one Gefle 1–0 2–0
Rijeka Croatia 3–2 Slovakia Žilina 2–1 1–1
Asteras Tripolis Flag of Greece.svg 2–4 Flag of Austria Rapid Wien 1–1 1–3
Botev Plovdiv Flag of Bulgaria 1–1 (a) Germany Stuttgart 1–1 0–0
Estoril Flag of Portugal 1–0 Flag of Israel Hapoel Ramat Gan 0–0 1–0
Vojvodina Flag of Serbia 5–2 Flag of Turkey Bursaspor 2–2 3–0
Xanthi Flag of Greece.svg 2–4 Belgium Standard Liège 1–2 1–2
Häcken Flag of Sweden Good one 1–3 Switzerland Thun 1–2 0–1
Minsk Belarus Flag 1–1 (3–2 p) Scotland St Johnstone 0–1 1–0 (a.e.t.)

Play-off round

Main article: 2013–14 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round#Play-off round

The draw for the play-off round was held on 9 August 2013. The first legs were played on 22 August, and the second legs were played on 29 August 2013.

Team #1   Agg.   Team #2   1st leg     2nd leg  
Kuban Krasnodar Flag of Russia Good One 3–1 Netherlands Feyenoord 1–0 2–1
Zulte Waregem Belgium 3–2 Flag of Cyprus APOEL 1–1 2–1
Rapid Wien Flag of Austria 4–0 Flag of Georgia Dila Gori 1–0 3–0
Tromsø Flag of Norway 2–3 Flag of Turkey Beşiktaş 2–1 0–2
Pandurii Târgu Jiu Romania 2–1 Flag of Portugal Braga 0–1 2–0 (a.e.t.)
Apollon Limassol Flag of Cyprus 2–1 Flag of France Nice 2–0 0–1
Aktobe Flag of Kazakhstan 3–8 Flag of Ukraine Dynamo Kyiv 2–3 1–5
Swansea City England 6–3 Romania Petrolul Ploiești 5–1 1–2
Atromitos Flag of Greece.svg 3–3 (a) Netherlands AZ 1–3 2–0
FH Flag of Iceland 2–7 Belgium Genk 0–2 2–5
Elfsborg Flag of Sweden Good one 2–1 Flag of Denmark Nordsjælland 1–1 1–0
Sevilla Flag of Spain 9–1[C] Flag of Poland Śląsk Wrocław 4–1 5–0
Red Bull Salzburg Flag of Austria 7–0 Flag of Lithuania Žalgiris Vilnius 5–0 2–0
Qarabağ Flag of Azerbaijan 1–4 Germany Eintracht Frankfurt 0–2 1–2
Minsk Belarus Flag 1–5 Belgium Standard Liège 0–2 1–3
Jablonec Flag of Czech 1–8 Flag of Spain Real Betis 1–2 0–6
Rijeka Croatia 4–3 Germany Stuttgart 2–1 2–2
Chornomorets Odesa Flag of Ukraine 1–1 (7–6 p) Flag of Albania Skënderbeu Korçë 1–0 0–1 (a.e.t.)
Maccabi Tel Aviv Flag of Israel w/o[D] Flag of Greece.svg PAOK Cancelled Cancelled
St. Gallen Switzerland 5–3 Flag of Russia Good One Spartak Moscow 1–1 4–2
Molde Flag of Norway 0–5 Flag of Russia Good One Rubin Kazan 0–2 0–3
Vojvodina Flag of Serbia 2–3 Flag of Moldova Sheriff Tiraspol 1–1 1–2
Kukësi Flag of Albania 1–5[C] Flag of Turkey Trabzonspor 0–2 1–3
Esbjerg Flag of Denmark 5–3 Flag of France Saint-Étienne 4–3 1–0
Grasshopper Switzerland 2–2 (a) Flag of Italy Fiorentina 1–2 1–0
Maccabi Haifa Flag of Israel 3–1 Romania Astra Giurgiu 2–0 1–1
Udinese Flag of Italy 2–4 Flag of Czech Slovan Liberec 1–3 1–1
Dinamo Tbilisi Flag of Georgia 0–8 England Tottenham Hotspur 0–5 0–3
Estoril Flag of Portugal 4–1 Flag of Austria Pasching 2–0 2–1
Nõmme Kalju Estonia 1–5 Flag of Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 1–3 0–2
Partizan Flag of Serbia 1–3 Switzerland Thun 1–0 0–3
Notes
  1. ^ a b Order of legs reversed after original draw.
  2. ^ On 14 August 2013, Metalist Kharkiv were disqualified from the 2013–14 UEFA club competitions because of previous match-fixing. UEFA decided to replace Metalist Kharkiv in the Champions League play-off round with PAOK, who were eliminated by Metalist Kharkiv in the third qualifying round. Thus, Maccabi Tel Aviv, the opponent of PAOK in the Europa League play-off round, qualified directly for the Europa League group stage.

Group stage

Main article: 2013–14 UEFA Europa League group stage

The draw for the group stage was held in Monaco on 30 August 2013. Prior to the draw, the Court of Arbitration for Sport upheld UEFA's ban on Fenerbahce (which lost in the Champions League play-off round) and Beşiktaş, meaning the two clubs were banned from the 2013–14 UEFA Europa League. UEFA decided to replace Beşiktaş in the Europa League group stage with Tromsø, who were eliminated by Beşiktaş in the play-off round, while a draw was held to select a team to replace Fenerbahçe among the teams eliminated in the play-off round, and was won by APOEL.

The 48 teams were allocated into four pots based on their 2013 UEFA club coefficients. They were drawn into twelve groups of four, with the restriction that teams from the same association could not be drawn against each other.

In each group, teams played against each other home-and-away in a round-robin format. The matchdays were 19 September, 3 October, 24 October, 7 November, 28 November, and 12 December 2013. The group winners and runners-up advanced to the round of 32, where they were joined by the 8 third-placed teams from the 2013–14 UEFA Champions League group stage.

Key to colours in group tables
Group winners and runners-up advanced to the round of 32

See the detailed group stage page for tiebreakers if two or more teams are equal on points.

Group A

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Spain Valencia 6 4 1 1 12 7 +5 13
England Swansea City 6 2 2 2 6 4 +2 8
Flag of Russia Good One Kuban Krasnodar 6 1 3 2 7 7 0 6
Switzerland St. Gallen 6 2 0 4 6 13 −7 6
  KUB STG SWA VAL
Kuban Krasnodar 4–0 1–1 0–2
St. Gallen 2–0 1–0 2–3
Swansea City 1–1 1–0 0–1
Valencia 1–1 5–1 0–3

Group B

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Bulgaria Ludogorets Razgrad 6 5 1 0 11 2 +9 16
Flag of Ukraine Chornomorets Odesa 6 3 1 2 6 6 0 10
Netherlands PSV Eindhoven 6 2 1 3 4 5 −1 7
Croatia Dinamo Zagreb 6 0 1 5 3 11 −8 1
  CHO DIN LUD PSV
Chornomorets Odesa 2–1 0–1 0–2
Dinamo Zagreb 1–2 1–2 0–0
Ludogorets Razgrad 1–1 3–0 2–0
PSV Eindhoven 0–1 2–0 0–2

Group C

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Austria Red Bull Salzburg 6 6 0 0 15 3 +12 18
Flag of Denmark Esbjerg 6 4 0 2 8 8 0 12
Flag of Sweden Good one Elfsborg 6 1 1 4 5 10 −5 4
Belgium Standard Liège 6 0 1 5 6 13 −7 1
  ELF ESB SAL STA
Elfsborg 1–2 0–1 1–1
Esbjerg 1–0 1–2 2–1
Red Bull Salzburg 4–0 3–0 2–1
Standard Liège 1–3 1–2 1–3

Group D

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Russia Good One Rubin Kazan 6 4 2 0 14 4 +10 14
Flag of Slovenia Maribor 6 2 1 3 9 12 −3 7
Belgium Zulte Waregem 6 2 1 3 4 10 −6 7
England Wigan Athletic 6 1 2 3 6 7 −1 5
  MAR RUB WIG ZUL
Maribor 2–5 2–1 0–1
Rubin Kazan 1–1 1–0 4–0
Wigan Athletic 3–1 1–1 1–2
Zulte Waregem 1–3 0–2 0–0

Group E

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Italy Fiorentina 6 5 1 0 12 3 +9 16
Flag of Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 6 4 0 2 11 5 +6 12
Flag of Portugal Paços de Ferreira 6 0 3 3 1 8 −7 3
Romania Pandurii Târgu Jiu 6 0 2 4 3 11 −8 2
  DNI FIO PAC PAN
Dnipro Dnipropetrovsk 1–2 2–0 4–1
Fiorentina 2–1 3–0 3–0
Paços de Ferreira 0–2 0–0 1–1
Pandurii Târgu Jiu 0–1 1–2 0–0

Group F

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Germany Eintracht Frankfurt 6 5 0 1 13 4 +9 15
Flag of Israel Maccabi Tel Aviv 6 3 2 1 7 5 +2 11
Flag of Cyprus APOEL 6 1 2 3 3 8 −5 5
Flag of France Bordeaux 6 1 0 5 4 10 −6 3
  APO BOR EIN MAC
APOEL 2–1 0–3 0–0
Bordeaux 2–1 0–1 1–2
Eintracht Frankfurt 2–0 3–0 2–0
Maccabi Tel Aviv 0–0 1–0 4–2

Group G

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Belgium Genk 6 4 2 0 10 5 +5 14
Flag of Ukraine Dynamo Kyiv 6 3 1 2 11 7 +4 10
Flag of Austria Rapid Wien 6 1 3 2 8 10 −2 6
Switzerland Thun 6 1 0 5 3 10 −7 3
  DYN GEN RAP THU
Dynamo Kyiv 0–1 3–1 3–0
Genk 3–1 1–1 2–1
Rapid Wien 2–2 2–2 2–1
Thun 0–2 0–1 1–0

Group H

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Spain Sevilla 6 3 3 0 9 4 +5 12
Flag of Czech Slovan Liberec 6 2 3 1 9 8 +1 9
Germany Freiburg 6 1 3 2 5 8 −3 6
Flag of Portugal Estoril 6 0 3 3 5 8 −3 3
  EST FRE SEV SLO
Estoril 0–0 1–2 1–2
Freiburg 1–1 0–2 2–2
Sevilla 1–1 2–0 1–1
Slovan Liberec 2–1 1–2 1–1

Group I

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of France Lyon 6 3 3 0 6 3 +3 12
Flag of Spain Real Betis 6 2 3 1 3 2 +1 9
Flag of Portugal Vitória de Guimarães 6 1 2 3 6 5 +1 5
Croatia Rijeka 6 0 4 2 2 7 −5 4
  LYO BET RIJ VIT
Lyon 1–0 1–0 1–1
Real Betis 0–0 0–0 1–0
Rijeka 1–1 1–1 0–0
Vitória de Guimarães 1–2 0–1 4–0

Group J

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Flag of Turkey Trabzonspor 6 4 2 0 13 6 +7 14
Flag of Italy Lazio 6 3 3 0 8 4 +4 12
Flag of Cyprus Apollon Limassol 6 1 1 4 5 10 −5 4
Flag of Poland Legia Warsaw 6 1 0 5 2 8 −6 3
  APO LAZ LEG TRA
Apollon Limassol 0–0 0–2 1–2
Lazio 2–1 1–0 0–0
Legia Warsaw 0–1 0–2 0–2
Trabzonspor 4–2 3–3 2–0

Group K

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
England Tottenham Hotspur 6 6 0 0 15 2 +13 18
Flag of Russia Good One Anzhi Makhachkala 6 2 2 2 4 7 −3 8
Flag of Moldova Sheriff Tiraspol 6 1 3 2 5 6 −1 6
Flag of Norway Tromsø 6 0 1 5 1 10 −9 1
  ANZ SHE TOT TRO
Anzhi Makhachkala 1–1 0–2 1–0
Sheriff Tiraspol 0–0 0–2 2–0
Tottenham Hotspur 4–1 2–1 3–0
Tromsø 0–1 1–1 0–2

Group L

Team Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Notes
Netherlands AZ 6 3 3 0 8 4 +4 12
Flag of Greece.svg PAOK 6 3 3 0 10 6 +4 12
Flag of Israel Maccabi Haifa 6 1 2 3 6 9 −3 5
Flag of Kazakhstan Shakhter Karagandy 6 0 2 4 5 10 −5 2
  AZ MAC PAO SHA
AZ 2–0 1–1 1–0
Maccabi Haifa 0–1 0–0 2–1
PAOK 2–2 3–2 2–1
Shakhter Karagandy 1–1 2–2 0–2

Knockout phase

Main article: 2013–14 UEFA Europa League knockout phase

In the knockout phase, teams played against each other over two legs on a home-and-away basis, except for the one-match final. The mechanism of the draws for each round was as follows:

  • In the draw for the round of 32, the twelve group winners and the four third-placed teams from the Champions League group stage with the better group records were seeded, and the twelve group runners-up and the other four third-placed teams from the Champions League group stage were unseeded. The seeded teams were drawn against the unseeded teams, with the seeded teams hosting the second leg. Teams from the same group or the same association could not be drawn against each other.
  • In the draws for the round of 16 onwards, there were no seedings, and teams from the same group or the same association could be drawn against each other.

Bracket

Round of 32   Round of 16   Quarter-finals   Semi-finals   Final
 Flag of Portugal Porto (a) 2 3 5  
 Germany Eintracht Frankfurt 2 3 5      Flag of Portugal Porto 1 2 3  
 England Swansea City 0 1 1    Flag of Italy Napoli 0 2 2  
 Flag of Italy Napoli 0 3 3        Flag of Portugal Porto 1 1 2  
 Flag of Slovenia Maribor 2 1 3        Flag of Spain Sevilla 0 4 4  
 Flag of Spain Sevilla 2 2 4